„A czym dla Ciebie jest dwujęzyczność?” – czyli porad kilka na temat dwujęzycznego wychowania

Posted on
Rodzice trzymają małe dziecko za ręcę i idą

Moim zdaniem, decydując się na to, by wychowywać swoje dziecko dwujęzycznie, zaraz na początku powinniśmy odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie :

„Czym dla nas jest dwujęzyczność”?

Teoria teorią…

Jest wiele różnych definicji, niektóre z nich mówią o tym, że osoba dwujęzyczna to taka, która biegle i aktywnie posługuje się dwoma językami. Według innych definicji, aby być uznanym za dwujęzycznego, wystarczy pasywna znajomość drugiego z języków… Ale czy teoria jest aż tak istotna? Jako rodzice powinniśmy mieć na względzie przede wszystkim dobro naszych dzieci!

Dlatego też warto pamiętać o tym:

  • Stawiajmy sobie realne cele: mieszkając w kraju, w którym nasz język jest językiem mniejszości i my stanowimy jedyne jego źródło, trudno wymagać, by tenże język był w tym samym stopniu używany przez nasze dzieci co język otoczenia.

 

  • Nie poddawaj się, nawet jeśli dziecko nie używa aktywnie języka „słabszego” (czyli tego reprezentowanego w mniejszości), może kiedyś przyjdzie taki moment, że Twój syn czy córka zapragną nauczyć się lepiej mówić czy nawet pisać w Twoim języku, a nawet jeśli nie, to już sama bierna jego znajomość jest dużą zaletą. Kto wie, może przyda im się w przyszłości!

 

  • Nie zmuszajmy do niczego naszych pociech! Klucz do sukcesu to cierpliwość i wyrozumiałość! A żeby dziecko chciało używać danego języka, to nie może on kojarzyć mu się z przymusem czy karą, a wręcz przeciwnie – język powinien mieć dla niego pozytywne skojarzenia: związane z wyrażaniem uczuć, zabawą, ulubionymi książkami, historią na dobranoc czy też wakacjami u babci.

 

  • Zastanów się nad tym, dlaczego tak naprawdę chcesz, by Twoje dziecko wychowywało się dwujęzycznie? Chodzi Ci o Waszą więź emocjonalną, czujesz, że w innym języku nie jesteś w stanie szczerze wyrażać uczuć swojemu dziecku? Chcesz, by mogło porozumieć się z Twoją rodziną, która nie zna języka kraju, w którym mieszkacie? A może jesteś w zupełnie innej sytuacji, chcesz po prostu, by Twoje dziecko już na starcie znało dwa języki?

 

  • Dziel się swoimi obawami i niepewnością z innymi – z partnerem, z rodzicami, którzy są w podobnej sytuacji! Ważne jest mieć wsparcie i poczucie zrozumienia, przede wszystkim, kiedy jest się jedynym źródłem języka dla swego dziecka.

 

A Ty też wychowujesz swoje dziecko dwujęzycznie? Dlaczego? I jakie są Twoje obawy z tym związane? Zapraszam do dzielenia się doświadczeniami!

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.