Beelitz – Heilstätten: opuszczone uzdrowisko z duszą

Posted on
Widok z okna kliniki chirurgicznej w Beelitz

Jednym z ciekawszych miejsc do odwiedzenia w Brandenburgii jest miasteczko Beelitz i to nie tylko ze względu na szparagi (to stamtąd pochodzą te najsłynniejsze w Niemczech), ale przede wszystkim, by zobaczyć teren starego uzdrowiska, w którym na początku ubiegłego stulecia leczono pacjentów chorych na gruźlicę.

Beelitz Heilstätten – miejsce owiane legendą

Spacer pośród koron drzew
Nie ma to jak sobotnia wycieczka w doborowym towarzystwie

W pewien słoneczny, ale dość zimny listopadowy dzień postanowiliśmy wybrać się do miejscowości Beelitz, by obejrzeć pozostałości po owianym legendą sanatorium. O tym miejscu wiedziałam już o dłuższego czasu, w jednej z książek o atrakcjach Berlina, trafiłam na zdjęcia zrobione w opuszczonej klinice chirurgicznej znajdującej się na terenie dawnego uzdrowiska w Beelitz. Zaintrygowała mnie wówczas ta fotografia. W tekście obok opisana była po krótce historia uzdrowiska, jak również inormacja o tym, że jest ono szczególnie chętnie odwiedzane przez fanów opuszczonych starych budowli i historii o duchach. Miejsce to poza tym stało się inspiracją dla licznych filmowców, którzy postanowili umieścić tam akcję swoich filmów (m.in. „Operacja Walkiria” z Tom’em Cruise’em czy też duński film „Men and chicken” z Mads’em Mikkelsen’em).

Park przy uzdrowisku
W parku przy uzdrowisku można też podziwiać takie oto „instalacje”

Obecnie właściciele terenu, na którym znajdują się budynki należące niegdyś do uzdrowiska, starają się odejść od mrocznego wizerunku (dlatego odmówiono realizacji niemieckiego horroru „Heilstätte” z tego roku na terenie uzdrowiska), który swego czasu przyciągał do tego miejsca osoby fascynujące się obrzędami okultystycznymi i amatorów historii o duchach, których nocne eskapady na teren udzrowiska doprowadziły do nieodwracalnych szkód – szczególnie widoczne jest to, gdy porówna się wygląd kliniki chirurgicznej w roku 2002 z tym w jakim stanie jest ten budynek obecnie. Jednym z planów wykorzystania obszaru dawnego sanatorium dla gruźlików było wybudowanie nowoczesnego uzdrowiska i SPA, niestety deweloper, który wówczas wykupił ten teren, zbankrutował. I tak też przez kilka lat teren ten był „bezpański”, nie było nikogo, kto mógłby przegonić niechcianych gości czy też zająć się renowacją budynków.

Korytarz w opuszczonej klinice w Beelitz
Korytarz w opuszczonej klinice w Beelitz – nic dziwnego, że wiele osób wierzy, że to miejsce nawiedzają duchy

Również wojna jak i natura zrobiły tu swoje. Pod koniec drugiej wojny światowej duża część uzdrowiska została zniszczona. Po wojnie teren został przejęty przez Armię Czerwoną i aż do roku 1994 pełnił funkcję szpitala wojskowego armii sowieckiej za granicą, którego pacjentem swego czasu był również Vladimir Putin. Na dachu nieużytkowanych przez kilkadziesiąt lat budynków (jak, np. Alpenhaus, w którym niegdyś serwowano pięć razy dziennie posiłki dla chorych dam przebywających w klinice) wyrósł można by powiedzieć „drugi” las.

Widok na Alpenhaus - jeden z budynków należących do uzdrowiska
Alpenhaus – jeden z budynków należących do uzdrowiska, na dachu którego wyrósł „drugi” las

Baumkronenpfad

Beelitz Baumkronenpfad - widok z platformy widokowej
Beelitz Baumkronenpfad – widok z platformy widokowej

W 2015 roku na tym terenie ropoczęto budowę tzw. „Baumkronenpfad”, czyli ścieżki pomiędzy koronami drzew. Dziś, przechadzając się po metalowmym moście, można z wysokości ponad 20 metrów podziwiać las wokół kliniki oraz należące do niej budynki. Widok z platformy widokowej  robi ogromne wrażenie, w ciągu bezchhmurnego dnia, można nawet dojrzeć wieżę telewizyjną w Berlinie.

Na terenie udostępnionym zwiedzającym, znajduje się również przytulna restauracja i kawiarnia oraz plac zabaw. My byliśmy tylko po stronie, gdzie niegdyś znajdowała się strona „damska”, czyli tam gdzie leczono kobiety. Nasza przewodniczka wpomniała również stołówkę, która znajduje się po stronie „męskiej”.

Widok na kawiarnię i plac zabaw z platofrmy widokowej
Widok na kawiarnię i plac zabaw z platofrmy widokowej

Jeśli chodzi o zwiedzanie z przewodnikiem to gorąco je polecam! Pani, która nas oprowadzała w bardzo ciekawy sposób opowiadała o historii uzdrowiska i codzienności pacjentów (m.in. o wielogodzinnym „leżakowaniu” na świeżym powietrzu nawet zimą oraz o pięciu posiłkach w ciągu dnia), ponadto w przerwie poczęstowano nas gorącym ponczem na rozgrzanie. Zwiedzając teren bez przewodnika, można jedynie obejrzeć teren na zewnątrz, zwiedzający na własną rękę nie mają wstępu do budynków. Warto zobaczyć choćby wnętrze byłej kliniki chirurgicznej.

Dawna klinika chirurgiczna w Beelitz
Budynek kliniki chirurgicznej, w której przeprowadzano operacje – warto zwiedzić wnętrze wraz z przewodnikiem

 

Wnętrze kliniki - widok z okna
Wnętrze kliniki – taki widok z okna mieli ówcześni pacjenci podczas „kąpieli pooperacyjnej” (grafitti już współczesne)

 

Zniszczone wnętrze kliniki
Wnęrze kliniki – czas i wandale zrobili tu swoje…

Z ciekawostek warto jeszcze wspomnieć, że klinikę wybudowano (1898-1930) z powodu ówczesnej epidemii gruźlicy, na którą w tamtym czasie nie było innego lekarstwa, jak właśnie odpoczynek i świeże powietrze.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym miejscu – polecam Wam w wolnym czasie wycieczkę do Beelitz Heilstätten.

Po odwiedzinach w tym miejscu mam ochotę przeczytać „Czarodziejską górę” T. Mann’a!

Jesienny spacer po lesie
Pod koniec naszej wycieczki wybraliśmy się na jesienny spacer po lesie

Jak dojechać z Berlina

Na miejsce szybko i wygodnie można dotrzeć pociągiem regionalnym (RB7) kursującym z Berlina aż do stacji Beelitz Heilstätten (dojazd z Berlina Alexanderplatz zajął nam ok. 35 min).

Ceny biletów

Informacje o cenach znajdziecie tutaj.

Zwiedzanie z przewodnikiem

W czasie, kiedy (sobota) my byliśmy w parku zwiedzanie w przewodnikiem było możliwe dwukrotnie o 11:30 (zwiedzanie budynków) oraz o 13:30 (zwiedzanie z gorącym ponczem na rozgrzanie).

 

Źródła:

https://www.tagesspiegel.de/berlin/ehemalige-heilstaetten-beelitz-fuerchtet-neuen-gruseltourismus-wegen-kinofilm/20818560.html

Wikipedia:

https://de.wikipedia.org/wiki/Beelitz-Heilst%C3%A4tten

Plus informacje zapamiętane z opowieści przewodniczki.

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.